Opis projektu
Skuteczna ochrona Biebrzańskiego Parku Narodowego wymaga diagnozy stanu środowiska i jego zagrożeń. W tym celu zespoły specjalistów przeprowadzą szczegółowe prace terenowe, których celem będzie rozpoznanie różnorodności biologicznej oraz ocena zachowania środowiska wraz z identyfikacją jego aktualnych i potencjalnych zagrożeń. Analizowane będą również uwarunkowania przestrzenne, krajobrazowe oraz kulturowe ochrony Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wyniki badań będą podstawą do wskazania najskuteczniejszych metod zabezpieczenia ekosystemów i dziedzictwa kulturowego przed niekorzystnymi zmianami. Plan ochrony tego unikatowego kompleksu mokradeł będzie dokumentem organizującym działania ochronne, naprawcze i monitoringowe w ciągu najbliższych 20 lat. Uwzględniać on będzie zarówno zasady ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej, jak też status ochronny siedlisk przyrodniczych i związanych z nimi rzadkich gatunków fauny i flory.
Nadrzędnym celem ochrony przyrody na terenie Parku jest zachowanie unikatowych ekosystemów wodnych wraz z powiązanymi z nimi ekosystemami mokradłowym i kształtowaną w wyniku naturalnych procesów różnorodnością biologiczną. Osiągnięcie tego celu jest uwarunkowane poprzez:
W procesie planistycznym będzie uwzględniony udział społeczeństwa. Konsultacje społeczne z interesariuszami odbędą się zarówno na etapie przygotowywania planu, jak i w trakcie uzgadniania projektu rozporządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony Biebrzańskiego Parku Narodowego.